تبلیغات
جغتای شهر من - انتقاد رئیس شورا
جغتای شهر من

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390
رئیس شورای شهر در گفتگو با قدس:

سید عباس مشکوه رضوی: رئیس شورای شهر شهرستان جغتای گفت: مالکیت 50 درصد از ساختمانهای جغتای به دلیل همکاری نکردن سازمان مسکن و شهرسازی بلاتکلیف است.
احمد احمدی زاده با حضور در دفتر روزنامه قدس در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: متأسفانه برای هیچ واحد ساختمانی در این شهرستان پروانه ساخت صادر نمی شود، چون سندی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه سازمان مسکن و شهرسازی، زندگی مردم جغتای را مختل کرده است، خاطرنشان کرد: هنگامی که پروانه ساخت و سند صادر نشود، مردم بناچار به ساخت و ساز غیرقانونی روی می آورند و شهرداری هم برای اعمال قانون با آنان برخورد می کند.
عضو شورای اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: صادر نشدن پروانه ساخت باعث کمبود فضاهای تجاری و مسکونی و افزایش قیمت اجاره مسکن در جغتای شده و در حال حاضر واحدی برای اجاره وجود ندارد و کسانی که به دنبال اجاره مسکن می باشند، با مشکل جدی مواجه هستند.
احمدی زاده با بیان اینکه در بافت جدید شهر جغتای مدتهاست از سوی سازمان ثبت اسناد خراسان رضوی سندی صادر نشده است، افزود: زمینهایی که در گذشته به متقاضیان واگذار می شد، قولنامه ای بود که اکنون سازمان مسکن و شهرسازی و منابع طبیعی مدعی هستند مالکیت این مشکل دارد و هیچ گونه سندی هم صادر نمی شود.

اقدامهایی برخلاف دستور استاندار

وی یادآور شد: به رغم دستور استاندار خراسان رضوی مبنی بر حل و فصل قضیه، متأسفانه نه تنها هیچ اقدامی تاکنون انجام نشده، بلکه سازمان مسکن و شهرسازی بر خلاف دستور استاندار با اعزام وکیل پیگیر ادعاهای گذشته شده است.
وی با بیان اینکه ضرر این مسایل مستقیماً به مردم برمی گردد، گفت: مسکن و شهرسازی مدعی است که 50 درصد بافت تازه ساز شهرستان جغتای باید تخریب شود، این در حالی است که در گذشته قولنامه ها از سوی کمیته عمران جغتای صادر می شده و شهرداری هم بر مبنای آن پروانه ساخت صادر می کرده است.
وی اظهار داشت: کمیته عمران در آذر ماه 73 توافقی با نماینده مسکن و شهرسازی و نماینده شهرستان سبزوار می کند که برای زمینهای قولنامه ای پروانه ساخت صادر شود و هیچ مشکلی نداشته باشد که این توافق در شعبه 6 دادگستری سبزوار تبدیل به گزارش اصلاحی و لازم الاجرا می شود.
رئیس شورای شهر و شهرستان جغتای خاطرنشان کرد: مسأله جالب توجه این است که مسکن و شهرسازی قبل از این تاریخ، یعنی فروردین ماه 73 ، این زمینها را به نام دولت سند زده است و با این وضعیت قطعاً باید به توافقی که در گذشته کرده اند، پایبند باشند تا مشکل مردم حل شود. آنها پس از حدود 20 سال، هزار خانواده و 60 اداره را درگیر مسایل حاشیه ای کرده اند و به رغم دستور مستقیم استاندار، باز هم این مشکل ادامه دارد.

جاده اصلی فاقد استانداردهای لازم

احمدی زاده افزود: جغتای از 100 سال گذشته بخش بوده، اما راه ارتباطی آن با توجه به ترافیک سنگینی که دارد، استاندارد نیست.
وی یادآور شد: در سفر استاندار خراسان رضوی قول مساعد برای تخصیص اعتبار از محل اعتبارات وزارت راه و ترابری داده شد، اما هنوز هیچ اقدامی نشده است و عرض کم جاده، پیچهای غیراستاندارد، نبود پل به اندازه کافی با توجه به وجود کارخانه سیمان و فرارسیدن برداشت محصولات کشاورزی به ویژه هندوانه آمار تصادفات را به طور قابل توجهی افزایش داده است.
وی اضافه کرد: وجود 70 روستا در مسیر این جاده و انبوه محصولات کشاورزی به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی به طور قطع مشکلات جدی برای مردم ایجاد می کند.

بیمارستان جغتای بدون پزشک متخصص

رئیس شورای شهر و شهرستان جغتای همچنین به مشکلات بیمارستان این منطقه اشاره کرد و گفت: بیماران برای آزمایشهای ساده فیزیوتراپی و سایر خدمات پزشکی باید به سبزوار و یا مشهد مراجعه کنند و این در حالی است که جغتای شهرستان شده، اما از امکانات یک شهرستان برخوردار نیست.
احمد احمدی زاده با اشاره به نبود متخصص زنان، اطفال، رادیولوژی و ارتوپدی اظهار داشت: استاندار خراسان دستور داد که باید این کمبودها در جغتای برطرف شود و اگر پزشک متخصص راغب به حضور در این منطقه نبود، با او برخورد قانونی شود.
وی خاطرنشان کرد: با گذشت 6 ماه از آن تاریخ، حضور متخصصان مقطعی بوده و هیچ یک از آنان ساکن جغتای نشده اند، دو نفر آنان فوق تخصص قبول شده اند و مهر ماه سال جاری شهرستان را ترک می کنند و یک جراح هم در آینده قرار است به منطقه دیگری برود. در این بین تکلیف مردم چه می شود.

استمداد از دانشگاه علوم پزشکی مشهد

وی ادامه داد: تقاضای ما این است که بیمارستان جغتای به طور مستقیم زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد اداره شود، چون دانشگاه سبزوار آن چنان که باید و شاید، به جغتای رسیدگی نمی کند.
او با انتقاد از پزشکان متخصص افزود: تمام متخصصان از مالیات مردم زحمتکش تحصیل می کنند و به درجات بالا می رسند، اما هنگامی که پای منافع آنان در میان باشد، با ادای احترام به این قشر زحمتکش حاضر نیستند به مناطق محروم بیایند.

مدیران و کارمندان غیربومی

وی همچنین در خصوص وضعیت نابسامان استقرار ادارات در جغتای گفت: به جرأت می توان گفت حدود 50 درصد مدیران و کارمندان ادارات در جغتای غیر بومی هستند و در این شهرستان سکونت ندارند که این مسأله مشکلات بسیار جدی برای مردم به وجود آورده است.
وی اظهار داشت: مدیران و کارمندان مخابرات، بهزیستی، فنی و حرفه ای، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، منابع طبیعی، تأمین اجتماعی، بازرگانی، آبفای روستایی و حدود 40 درصد معلمان آموزش و پرورش و تعدادی دیگر از ادارات در جغتای ساکن نیستند.
رئیس شورای شهر و شهرستان جغتای خاطرنشان کرد: این در حالی است که آنها از بنزین دولتی برای رفت و آمد خود استفاده می کنند و از سویی ساعت 9 صبح سر کار حاضر می شوند و از ساعت 12 به بعد هیچ یک از آنان را نمی توان پیدا کرد، زیرا آماده عزیمت به شهرشان هستند. اکنون که فرماندار و معاونان ایشان ساکن جغتای هستند، چرا سایر مدیران نباید سکونت داشته باشند تا با مشکلات شهرستان بیشتر آشنا شده و به درد دل مردم برسند.
احمدی زاده اضافه کرد: مدیری که 90 کیلومتر راه را برای رسیدن به محل کارش از یک جاده غیر استاندارد طی می کند، هنگامی که به محل کارش می رسد، خسته است و آن نشاطی را که باید برای پاسخگویی به ارباب رجوع داشته باشد، ندارد و گاهی اوقات این خستگی ها باعث برخورد غیر اصولی با مردم می شود. همچنان که اکثر مردم از نحوه پاسخگویی ادارات و رسیدگی به مشکلاتشان ناراضی هستند.
منبع: قدس خراسان صفحه آخر-28.2.1390طبقه بندی: سیاسی، 
ارسال توسط سیدعباس حسینی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
ویدئوهای شما
ارسال خبرنامه