تبلیغات
جغتای شهر من - پاسخ شهرداری
جغتای شهر من

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 26 دی 1389
در پی انتشار برخی اخبار در خصوص رکود ساخت و ساز در شهر جغتای شهرداری جغتای با ارسال جوابیه ای به رسانه ها سعی در پاسخگویی کرده است

شهرداری یک سازمان عمومی غیردولتی است و می بایست هزینه های خود را از محل عوارض و درآمدهای حاصله از ارائه خدمات متنوع به شهروندان تأمین نماید، تداوم و کیفیت خدمت رسانی در شهرداری مستلزم تأمین منابع مالی کافی و پایدار است.
شهرداری جغتای (پس از 19 سال) در سال گذشته اقدام به افزایش انواع عوارض از جمله عوارض صدور پروانه ساختمانی نموده که پس از تصویب شورای اسلامی و تأیید کمیته تطبیق و استانداری خراسان رضوی، قانونی و قابل وصول است. این در حالی است که عوارض دریافتی فعلی در مقایسه با شهرداری های مشابه هنوز هم در پایین ترین سطح قرار دارد.
برابر ماده 100 قانون شهرداری، مالکان مکلفند قبل از هر گونه اقدام عمرانی از شهرداری پروانه اخذ نماید و همچنین شهرداری برابر ضوابط و مقررات مکلف به نظارت بر ساخت و سازها در سطح شهر از حیث رعایت ضوابط فنی، شهرسازی و بهداشتی است، لذا در همین راستا عملیات تعدادی از ساختمانهای بدون پروانه و یا خلاف مفاد پروانه (در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی) متوقف و پلمب گردیده و پرونده آنها جهت تعیین تکلیف به کمیسیون ماده 100 ارجاع و اقدامهای قانونی صورت پذیرفته و این یک امر بدیهی است.
مبنای محاسبه جرایم ساختمانی (برحسب قانون) ارزش معاملات ساختمانی است که برابر تبصره 11 ماده 100 قانون، شهرداری می تواند هر سال قیمت جدیدی را به شورای اسلامی پیشنهاد و پس از تصویب و سیر مراحل قانونی به آن عمل نماید. ارزش معاملات ساختمانی فعلی شهرداری که مبنای جرایم کمیسیون ماده 100 می باشد مصوب سال 1382 شورای اسلامی است و تاکنون تغییر نیافته و این در حالی است که نرخ جریمه در جغتای بسیار کمتر از سایر شهرهای مجاور می باشد.
شهرداری مؤظف است برابر مصوبه سی و چهارمین جلسه شورای عالی اداری کشور در قبال ارایه سند رسمی و سایر مدارک مربوطه پروانه صادر نماید و تاکنون برای متقاضیان پروانه ساختمانی که دارای سند رسمی بوده برابر مقررات 136 فقره پروانه صادر شده است، چنانچه خبرنگار گرامی حتی یک نفر از شهروندان را سراغ دارند که سند رسمی برابر مصوبه مذکور به شهرداری ارائه داده، اما پروانه ساختمان برای متقاضی صادر نشده، مراتب را منعکس نمایند. بنابراین ادعای نامبرده به طور قطعی تکذیب می شود.
شهرداری جغتای تا تاریخ 1389/3/17 جهت حل مشکل مردم و تسهیل روند صدور پروانه به شهروندان با ارایه قولنامه های عادی و گواهی مالکیت شورای اسلامی پروانه صادر می نمود، اما به دلیل بروز اختلاف فی مابین سازمان مسکن و شهرسازی و شورای اسلامی شهر که برابر توافقنامه ای نسبت به واگذاری زمین اقدام نموده بودند و شکوائیه سازمان مذکور علیه شهرداری و شورای شهر در محاکم حقوقی و... و تأکید دستگاه های نظارتی، شهرداری مکلف به اجرای مصوبه مذکور و به آن عمل کرده است.
خبرنگار ادعا نموده شهروندان جغتای از تسهیلات 20 میلیون تومانی مسکن مهر محروم شده اند. ضمن تکذیب این ادعا اعلام می دارد شهرداری برای تمام متقاضیان تسهیلات مسکن مهر که خود دارای زمین هستند، با هماهنگی دفتر امور شهری استانداری خراسان رضوی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پروانه ساختمانی صادر نموده و صدور 36 واحد پروانه ساختمانی برای این متقاضیان، دلیل دیگری بر رد ادعای خبرنگار است.
خبرنگار آن رسانه در شهر جغتای متأسفانه تاکنون (حتی یک بار) برای تهیه خبر و یا اخذ توضیحات به شهرداری مراجعه ننموده، بدیهی است رسالت خبرنگاری ایجاب می نماید در صورت وجود یک مشکل مدیران مرتبط با آن موضوع، توضیحات خود را بیان و خبرنگار آن را درج نماید.

منبع خبر: سایت سبزوار امروز
طبقه بندی: اجتماعی، 
ارسال توسط سیدعباس حسینی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
ویدئوهای شما
ارسال خبرنامه