تبلیغات
جغتای شهر من - تجارت بی بانک
جغتای شهر من

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390

قدس گزارش می دهد؛ متقاضیان تسهیلات صندوق مهر امام رضا(ع)جغتای سرگردانند

جغتای- سیداحمد حسینی: همزمان با ارتقای جغتای به شهرستان و استقرار ادارات مختلف، افتتاح بزرگترین کارخانه سیمان خاورمیانه با تولید روزانه چهار هزار تن و گسترش واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک در ناحیه صنعتی، انتظار می رفت که شعب بانکهای غایب در جغتای یکی پس از دیگری افتتاح شود.
اما متأسفانه با گذشت بیش از دو سال از این ارتقا و افزایش ظرفیتهای اقتصادی یکی از مهم ترین بانکهای تجاری که سهامدار عمده کارخانه سیمان می باشد، تاکنون اقدام به افتتاح شعبه در جغتای نکرده است.
این در حالی است که تمامی کارکنان شبکه بهداشت و درمان جغتای، کارخانه سیمان و استفاده کنندگان از تسهیلات اعطائی صندوق مهر امام رضا(ع) در بانک تجارت در شعبه شهرستان همجوار حساب بانکی دارند و شهروندان جغتایی برای امور بانکی مجبور به مراجعه این شهرستان هستند.

استقرار بانک توجیه ندارد

وقتی علت استقرار نیافتن را از شهردار جویا می شویم، این گونه پاسخ می دهد که مسؤولان بانک تجارت استان استقرار بانک در جغتای را مقرون به صرفه نمی دانند ومعتقدند که توجیه اقتصادی ندارد.
حال جای این سؤال است که چرا افتتاح شعبه در جغتای با وجود این همه ظرفیت اقتصادی بالقوه مقرون به صرفه نیست؟ اما در شهر سبزوار در خیابان بیهق و در فاصله 500 متری از هم شعبه ایجاد می شود.
یکی از دانشجویان جغتایی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه از وام دانشجویی استفاده کرده، اما برای بازپرداخت اقساط با مشکل مواجه است، می گوید: مبلغ 600 هزار تومان وام دانشجویی دارم که باید این مبلغ را طی اقساط ماهیانه 10 هزار تومان پرداخت کنم، اما متأسفانه به علت نبود بانک تجارت در جغتای باید به یکی از شهرستانهای سبزوار مراجعه کنم یا به رانندگان خطی مبلغ قسط را به علاوه دستمزد پنج هزار تومانی بپردازم تا این کار را با هزار منت انجام دهند.
او می گوید: اگر خودمان هم بخواهیم مراجعه کنیم باید 10 هزار تومان برای پرداخت یک قسط 10 هزار تومانی هزینه کنیم. استفاده کنندگان از تسهیلات وام اشتغالزایی صندوق مهر امام رضا(ع) نیز از عدم استقرار بانک تجارت انتقاد می کنند.
خفاجه یکی از شهروندان جغتایی می گوید: در بحث ضامن برای دریافت وام اشتغال صندوق مهر امام رضا(ع) خیلی سختی کشیدم، چون ضامن ها برایشان مشکل بود که به شهرستان های همجوار مراجعه کنند.
وی همچنین به مشکلات بازپرداخت اقساط اشاره می کند و اظهار می دارد: برای بازپرداخت مجبورم به یکی از شهرهای سبزوار و یا نقاب مراجعه کنم که به خاطر دوری راه و اینکه از کار نیفتم، مجبورم چند تا قسط را با هم پرداخت کنم با اینکه دیرکرد وام به اقساط اضافه می شود.
حسینی یکی دیگر از شهروندان جغتای می گوید: کارمند فنی صدا و سیمای خراسان رضوی هستم و حقوقم را از بانک تجارت می گیرم، چون اکثر اوقات روزهای پایانی هفته حقوق به حسابم واریز می شود، به دلیل حساب قرض الحسنه باید دو روز صبر کنم، اما اگر بانک تجارت در جغتای بود، با این مشکل مواجه نمی شدم. وقتی می توانستم از تسهیلاتی که این بانک ارائه می دهد استفاده کنم.
رئیس صندوق مهر امام رضا(ع) جغتای هم در گفتگویی از استقرار نیافتن بانک تجارت در جغتای انتقاد می کند و می گوید: در سال گذشته 430 نفر از تسهیلات صندوق مهر امام رضا(ع) استفاده کرده اند و این تعداد به خاطر اینکه بانک تجارت عامل پرداخت تسهیلات است، به یکی از بانکهای تجارت شهرستان های سبزوار و جوین معرفی شده اند.

32 میلیارد تسهیلات

خسرو شیری میزان این تسهیلات راسه میلیارد و 200 میلیون تومان اعلام می کند و می افزاید: به جز این مبلغ، حدود 700 میلیون تومان سهم متقاضیان به عنوان ودیعه در بانک تجارت جوین سپرده گذاری کرده اند.
رئیس صندوق مهر امام رضا(ع) جغتای به مشکلات استفاده کنندگان از این تسهیلات اشاره می کند و می گوید: به دلیل نبود بانک تجارت در جغتای اکثر متقاضیان برای تأمین ضامن با مشکل روبه رو هستند.
او یادآور می شود: یکی دیگر از مشکلاتی که استفاده کنندگان تسهیلات با آن مواجه اند، تأخیر چند ماهه در بازپرداخت اقساط است که دلیل آن هم نبود بانک تجارت در جغتای است.

توجیه غیر منطقی

وی همچنین می گوید: به دلیل نبود این بانک در جغتای موفق نشدیم بودجه مطلوب جذب کنیم.
خسرو شیری بهانه مسؤولان بانک تجارت مبنی بر مقرون به صرفه نبودن استقرار شعبه در جغتای را غیرمنطقی می داند و می گوید: تنها صندوق مهر امام رضا(ع) شهرستان می تواند یکی از عوامل رونق بانک تجارت باشد، ضمن اینکه کارخانه سیمان و اقتصاد بالقوه شهرستان با توجه به اینکه یکی از مهم ترین قطبهای کشاورزی استان است، می تواند از دیگر ظرفیتها باشد.
هنرور فرماندار جغتای نیز در مصاحبه با خبرنگار ما، ادعای مقرون به صرفه نبودن ایجاد شعبه در جغتای را غیرکارشناسی می داند و می افزاید: با توجه به این موارد این نظریه از استحکام محکمی برخوردار نیست.
وی خواستار استقرار هرچه سریعتر بانک تجارت در جغتای شد.طبقه بندی: اجتماعی، 
ارسال توسط سیدعباس حسینی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
ویدئوهای شما
ارسال خبرنامه