تبلیغات
جغتای شهر من - صفر ؛ سهم خطرناک ترین محور خراسان رضوی از بودجه
جغتای شهر من

وعده های داده شده تحقق پیدا نکرد ؛ صفر ؛ سهم خطرناک ترین محور خراسان رضوی از بودجه

جغتای - سید احمد حسینی :واژگونی دو خودرو در کمتر از چند ساعت در محور جغتای- چهارراه برغمد در روزهای گذشته باز زنگ خطر غیر استاندارد بودن این جاده را برای مسؤولان شهرستان و مردمی که از این جاده تردد می کنند و هیچ گونه امنیت جانی ندارند، به صدا درآورد. زنگ خطری که هر روز در این جاده به صدا در می آید و خانواده هایی را داغدار می کند و اما دریغ از ابراز تأسف مسؤولی و یا اقدامی برای حل مشکلاتش.جاده جغتای- برغمد که تنها شاهراه ارتباطی و شریان اصلی جغتای و روستاهای تابعه آن با سبزوار - مشهد و دیگر شهرستانهای استان است، به دلیل غیر استاندارد بودنش به جاده مرگ در بین مردم شهرستان جغتای و جوین معروف است که همه ساله باعث داغدار شدن اهالی این شهرستانها می شود.
ظرفیتهایی که امروز براهمیت این جاده افزوده است وجود دو کارخانه بزرگ کشور، کارخانه سیمان و کارخانه فرکروم جغتای است.

غیر استانداردترین جاده

وجود این دو کارخانه و تردد بیش از صد بونکر سیمان و کامیونهای بزرگ برای حمل محصولات این کارخانه ها به اقصی نقاط کشور و ارتباط این جاده با محور جغتای - ابویسان - جاجرم - چمن - بید - جنگل گلستان و همچنین میامی در استان سمنان که همه ساله شاهد تردد بسیاری از مسافران و مشتاقان امام رضا (ع) برای زیارت از این جاده هستند، به دلیل کوهستانی بودن و وجود دره های پر آب با سدهای بزرگ که مسافران می توانند چند ساعتی اطراق کنند و وجود خود شهر جغتای با باغها و چشمه های فراوان است.
کشاورزی بودن شهرستان ظرفیت مهم دیگری است، به طوری که این منطقه قطب هندوانه کشور است و حمل این محصولات توسط بیش از 500 کامیون به گفته مسؤولان باربریهای موجود در جغتای و منطقه صورت می گیرد و حال این جاده با این همه تردد یکی از غیر استانداردترین محورهای خراسان رضوی است.
عمده مشکلات این جاده؛ آسفالت نامرغوب، پیچهای خطرناک، دست اندازهای فراوان، نبود علائم جاده ای، سراشیبی های زیاد، نداشتن دید در بیشتر نقاط جاده، پلهای باریک و ترک خورده است که همه این مشکلات دست به دست هم داده اند تا همه ساله شاهد این باشیم که در این جاده بیش از 25 مورد واژگونی و تصادف رخ دهد که اغلب با خسارت جانی و مالی همراه است.
بارها و بارها مشکلات این محور توسط رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری منعکس شده است و گاهی اوقات با وعده هایی در پاسخ به این انعکاس مواجه بوده ایم و یا در سفرهای مسؤولان استانی قول رفع این مشکلات داده شده است که از مهمترین وعده هایی که می توان به آن اشاره کرد، سفر سال گذشته استاندار خراسان رضوی به جغتای بود که وی قول اختصاص ردیف بودجه ای ملی برای تعریض و بهسازی جاده داد که متاسفانه این وعده هم مثل بقیه وعده ها محقق نشد و به گفته مسؤولان راه و ترابری و شهرسازی بودجه ملی تعلق نگرفت و سهم این جاده از بودجه استانی هم صفر شد.

تنها راه حل

چند سالی که از استقرار نمایندگی راه و ترابری و شهرسازی در جغتای می گذرد این نمایندگی با بضاعت اندک خود اقدام به تعریض و رفع مشکلات موجود این راه کرده است، به طوری که به گفته رئیس آن 20 کیلومتر راهی که تحت پوشش این اداره است، 60 درصد تعریض و زیرسازی شده و بقیه در دست پیمانکار است.
وی تنها راه حل مشکلات این جاده را اختصاص بودجه های ملی دانست و گفت: با اختصاص دادن این بودجه های اندک استانی، بازسازی این جاده سالها طول خواهد کشید.
مسؤول راه و ترابری و شهرسازی جوین که بیشترین مسافت این جاده تحت پوشش اداره متبوعش است نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: 10 کیلومتر از این محور از سمت برغمد به جغتای تعریض و زیرسازی شده که آماده آسفالت است ولی متأسفانه به علت عدم تخصیص اعتبار، آسفالت آن چند سالی است که به حال خود رها شده است.

وعده های عملی نشده

توسلیان نیز تنها راه حل رفع مشکلات این جاده را ارتقای این جاده به جاده بین شهری و اختصاص بودجه ملی دانست و گفت: تنها سال گذشته مبلغ یک میلیارد ریال برای حذف نقاط حادثه خیز اختصاص داده شد که مبلغ ناچیزی بود و برای امسال هیچ گونه اعتباری تخصیص داده نشده است.
رئیس شورای شهرستان جغتای هم در این باره گفت: در سی و پنجمین جلسه شورای استان که با حضور معاون برنامه ریزی استاندار تشکیل شد، وعده های داده شده استاندار را به وی متذکر شدم، از جمله وعده اختصاص بودجه برای جاده جغتای که هنوز این وعده محقق نشده و تاکنون اقداماتی صورت نگرفته است.
عضو شورای استان اظهار داشت: با توجه به وجود کارخانه سیمان و برداشت محصول هندوانه و تردد کامیونهای فراوان از این جاده، تقاضایی از استاندار محترم داریم که برای رفع مشکلات این جاده اقدام اساسی کند.

منبع:روزنامه قدسطبقه بندی: اجتماعی، 
ارسال توسط سیدعباس حسینی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
ویدئوهای شما
ارسال خبرنامه